Reminder to vote donald trump 2016 to avoid hillary clinton nuking fonline servers

16 Фев 2011
2,160
1,862
0
fonline.ru
1990, Playboy magazine interview:

What would be some of President Trump's longer-term views of the future?
I think of the future, but I refuse to paint it. Anything can happen. But I often think of nuclear war.

Nuclear war?
I've always thought about the issue of nuclear war; It's a very important element in my thought process. It's the ultimate, the ultimate catastrophe, the biggest problem this world has, and nobody's focusing on the nuts and bolts of it. It's a little like sickness. People don't believe they’re going to get sick until they do. Nobody wants to talk about it. I believe the greatest of all stupidities is people's believing it will never happen, because everybody knows how destructive it will be, so nobody uses weapons. What bullshit.

Does any of that fuzzy thinking exist around the Trump office?
On a much lower level, I would never hire anybody who thinks that way, because he has absolutely no common sense. He's living in a world of make-believe. It’s like thinking the Titanic can't sink. Too many countries have nuclear weapons; Nobody knows where they're all pointed, what button it takes to launch them. The bomb Harry Truman dropped on Hiroshima was a toy next to today's. We have thousands of weapons pointed at us and nobody even knows if they're going to go in the right direction. They've never really been tested. These jerks in charge don't know how to paint a wall, and we’re relying on them to shoot nuclear missiles to Moscow. What happens if they don't go there? What happens if our computer systems aren't working? Nobody knows if this equipment works, and I've seen numerous reports lately stating that the probability is they don't work. It's a total mess.

And how would President Trump handle it?
He would believe very strongly in extreme military strength. He wouldn’t trust anyone. He wouldn't trust the Russians; He wouldn't trust our allies; He’d have a huge military arsenal, perfect it, understand it. Part of the problem is that we're defending some of the wealthiest countries in the world for nothing... We're being laughed at around the world, defending Japan—

Wait. If you believe that the public shares these views, and that you could do the job, why not consider running for President?
I'd do the job as well as or better than anyone else. It's my hope that George Bush can do a great job.

You categorically don't want to be President?
I don't want to be President. I’m 100 percent sure. I'd change my mind only if I saw this country continue to go down the tubes.
КАКОВО МНЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА ТРАМПА О БУДУЩЕМ МИРА В ДАЛЕКОЙ ПЕРСПЕКТИВЕ?
Я думаю о будущем, но описать не берусь. Все может быть. Но я часто думаю о ядерной войне.
ЯДЕРНАЯ ВОЙНА?
Я всегда её обдумывал. Ядерная война в моей картине мира — важный элемент. Это величайшая из возможных катастроф, величайшая из угроз всему миру — и никто не обсуждает ее детали. Это как с болезнью — никто не верит, что заболеет, пока не заболеет. Никто не хочет об этом говорить. Я считаю, величайшая глупость — вера людей в то, что ядерной войны не будет, потому что, дескать, все знают, насколько она будет разрушительна. И это полнейшая херня.
И ЧТО, В КАБИНЕТАХ КОМПАНИИ ТРАМПА ЕСТЬ ЛЮДИ, КОТОРЫЕ ДУМАЮТ ИМЕННО ТАК?
Разве что в самом низу. Я бы никогда не нанял человека, который всерьез так думает — потому что у него мозгов не хватает. Он живет в сказочном мире. Это как думать, что «Титаник» не может утонуть. Слишком многие страны имеют ядерное оружие; никто не знает, куда оно направлено и какая кнопка запустит ракеты.
Бомба, которую Труман сбросил на Хиросиму — игрушка в сравнении с современными. На нас прямо сейчас нацелена тысяча ракет, и никто даже не знает, а точно ли они прилетят. Никто их толком не испытывал. Эти черти во власти стену покрасить не в состоянии, а мы им даем ракеты, направленные на Москву. А если они не в Москву полетят? А если наши компьютеры не сработают? Никто не знает, работает ли оборудование, а я читал пару отчетов — и там пишут, что есть вероятность, что оборудование может и не сработать. Это полный бардак.
И ЧТО БЫ С ЭТИМ ДЕЛАЛ ПРЕЗИДЕНТ ТРАМП?
Он бы верил в превосходящую военную силу. Он бы никому не доверял. Он бы не доверял русским; не доверял бы нашим союзникам; у него был бы огромный арсенал, он бы доводил его до совершенства и разбирался, как все работает. Проблема-то еще и в том, что мы защищаем самые богатые страны Земли бесплатно… Да весь мир хохочет, глядя как мы Японию защищаем…
ПОГОДИТЕ. ЕСЛИ ВЫ СЧИТАЕТЕ, ЧТО ОБЩЕСТВО ВАШИ ВЗГЛЯДЫ РАЗДЕЛЯЕТ, И С РАБОТОЙ ВЫ БЫ СПРАВИЛИСЬ, ПОЧЕМУ БЫ НЕ ИЗБРАТЬСЯ В ПРЕЗИДЕНТЫ?
Я бы справился лучше всех или, как минимум, не хуже остальных. Но я надеюсь, что Джордж Буш покажет себя с наилучшей стороны.
И ВЫ КАТЕГОРИЧЕСКИ НЕ ЖЕЛАЕТЕ БЫТЬ ПРЕЗИДЕНТОМ?
Я не желаю быть президентом. Я уверен в этом на сто процентов. Я изменю свое мнение только если увижу, что страна летит к чертям.

Fallout Offline in 3... 2... 1...

22 Окт 2012
730
1,702
0
1990, Playboy magazine interview:

КАКОВО МНЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА ТРАМПА О БУДУЩЕМ МИРА В ДАЛЕКОЙ ПЕРСПЕКТИВЕ?
Я думаю о будущем, но описать не берусь. Все может быть. Но я часто думаю о ядерной войне.
ЯДЕРНАЯ ВОЙНА?
Я всегда её обдумывал. Ядерная война в моей картине мира — важный элемент. Это величайшая из возможных катастроф, величайшая из угроз всему миру — и никто не обсуждает ее детали. Это как с болезнью — никто не верит, что заболеет, пока не заболеет. Никто не хочет об этом говорить. Я считаю, величайшая глупость — вера людей в то, что ядерной войны не будет, потому что, дескать, все знают, насколько она будет разрушительна. И это полнейшая херня.
И ЧТО, В КАБИНЕТАХ КОМПАНИИ ТРАМПА ЕСТЬ ЛЮДИ, КОТОРЫЕ ДУМАЮТ ИМЕННО ТАК?
Разве что в самом низу. Я бы никогда не нанял человека, который всерьез так думает — потому что у него мозгов не хватает. Он живет в сказочном мире. Это как думать, что «Титаник» не может утонуть. Слишком многие страны имеют ядерное оружие; никто не знает, куда оно направлено и какая кнопка запустит ракеты.
Бомба, которую Труман сбросил на Хиросиму — игрушка в сравнении с современными. На нас прямо сейчас нацелена тысяча ракет, и никто даже не знает, а точно ли они прилетят. Никто их толком не испытывал. Эти черти во власти стену покрасить не в состоянии, а мы им даем ракеты, направленные на Москву. А если они не в Москву полетят? А если наши компьютеры не сработают? Никто не знает, работает ли оборудование, а я читал пару отчетов — и там пишут, что есть вероятность, что оборудование может и не сработать. Это полный бардак.
И ЧТО БЫ С ЭТИМ ДЕЛАЛ ПРЕЗИДЕНТ ТРАМП?
Он бы верил в превосходящую военную силу. Он бы никому не доверял. Он бы не доверял русским; не доверял бы нашим союзникам; у него был бы огромный арсенал, он бы доводил его до совершенства и разбирался, как все работает. Проблема-то еще и в том, что мы защищаем самые богатые страны Земли бесплатно… Да весь мир хохочет, глядя как мы Японию защищаем…
ПОГОДИТЕ. ЕСЛИ ВЫ СЧИТАЕТЕ, ЧТО ОБЩЕСТВО ВАШИ ВЗГЛЯДЫ РАЗДЕЛЯЕТ, И С РАБОТОЙ ВЫ БЫ СПРАВИЛИСЬ, ПОЧЕМУ БЫ НЕ ИЗБРАТЬСЯ В ПРЕЗИДЕНТЫ?
Я бы справился лучше всех или, как минимум, не хуже остальных. Но я надеюсь, что Джордж Буш покажет себя с наилучшей стороны.
И ВЫ КАТЕГОРИЧЕСКИ НЕ ЖЕЛАЕТЕ БЫТЬ ПРЕЗИДЕНТОМ?
Я не желаю быть президентом. Я уверен в этом на сто процентов. Я изменю свое мнение только если увижу, что страна летит к чертям.

Fallout Offline in 3... 2... 1...
12443

Последнее редактирование:
16 Фев 2011
2,160
1,862
0
fonline.ru
Don't worry, that's 1990... Very different time back then.
But some things never change (just like war):
How do you feel about Japan’s economic pre-eminence?
Japan gets almost seventy percent of its oil from the Persian Gulf, relies on ships led back home by our destroyers, battleships, helicopters, frog men. Then the Japanese sail home, where they give the oil to fuel their factories so that they can knock the hell out of General Motors, Chrysler and Ford. Their openly screwing us is a disgrace. Why aren’t they paying us? The Japanese cajole us, they bow to us, they tell us how great we are and then they pick our pockets. We’re losing hundreds of billions of dollars a year while they laugh at our stupidity.
The Japanese have their great scientists making cars and VCRs and we have our great scientists making missiles so we can defend Japan. Why aren’t we being reimbursed for our costs? The Japanese double-screw the U.S., a real trick: First they take all our money with their consumer goods, then they put it back in buying all of Manhattan. So either way, we lose.
You’re opposed to Japanese buying real estate in the U.S.?
I have great respect for the Japanese people and list many of them as great friends. But, hey, if you want to open up a business in Japan, good luck. It’s virtually impossible. But the Japanese can buy our buildings, our Wall Street firms, and there’s virtually nothing to stop them. In fact, bidding on a building in New York is an act of futility, because the Japanese will pay more than it’s worth just to screw us. They want to own Manhattan.
Insert "Chinese" or "Mexicans" instead of "Japanese", and you get modern Trump's interviews.

8 Окт 2014
45
124
0
28
>California wants to leave the us

Flag of Californian separatists

Посмотреть вложение 12436
I am from California and I can tell you this: never gonna happen. If Texas couldn't secede, the nu-male pussies in California have exactly 0% chance.

But some things never change (just like war):

Insert "Chinese" or "Mexicans" instead of "Japanese", and you get modern Trump's interviews.
He's right about this, though. The US has got to take care of its own problems, we can't afford to be """supporting""" other countries the way we have been.

Users Who Are Viewing This Тема (Users: 0, Guests: 1)

Помощь Пользователи

Вы не присоединились ни к одной комнате.

Вы не присоединились ни к одной комнате.